Szyby samochodowe – hydrofobizacja

Czym jest hydrofobizacja, co to za właściwość? Nazywana jest niewidzialną wycieraczką, czy rzeczywiście jest jednak w stanie ją zastąpić?

 

Szyby samochodowe o hydrofobowych właściwościach często określa się mianem niewidzialnej wycieraczki. Szkło o takich własnościach jest w stanie „odpychać wodę” – w strukturę szyby nie wnika woda. Woda na takiej szybie nie zalega, tylko spływa pod własnym ciężarem. Widać to zwłaszcza podczas umiarkowanie szybkiej jeździe – krople wody szybko spływają z szyby nie ograniczając widoczności. Na szyby hydrofobowe często decydują się kierowcy pojazdów, którzy często podróżują w trasie. Oprócz walorów związanych z przeciwdziałaniem ograniczaniu widoczności podczas opadów, zyskujemy zabezpieczenie przed zarysowaniami szyby, a jej czyszczenie stanie się łatwiejsze.

 

Miarą skuteczności hydrofobizacji jest zwilżalność zabezpieczonej powierzchni (lub całej struktury wewnętrznej). Podłoża gorzej zabezpieczone łatwiej i szybciej wchłaniają wodę.

 

Hydrofobowe szyby samochodowe występują w produkcji fabrycznej, ale także my sami, z użyciem odpowiednich środków jesteśmy w stanie nadać tę właściwość zwykłej szybie.

 

Hydrofobizację przeprowadza się na wiele różnych sposobów. Na rynku funkcjonują różne preparaty samodzielnego zastosowania, których jakość idzie w parze z ceną. Niestety użycie środka taniego, jeżeli w ogóle nada szybie efekt hydrofobowości, to będzie on krótkotrwały. Preparaty ze średniej półki zapewniają rozsądny stosunek ceny do jakości i trwałości efektu.

 

Po zastosowaniu preparatu musimy jednak uważać, by nie używać na szybie wycieraczek samochodowych. Wycieraczki samochodowe są przystosowane do działania tylko na mokrej przestrzeni. Hydrofobowe szyby samochodowe są dla wycieraczki praktycznie zawsze suche. Rażąca niekonsekwencja w tej płaszczyźnie może spowodować powstanie nieestetycznych mazów na szybie.

 

Hydrofobowość możemy także nadać karoseriom naszych aut. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich preparatów możemy mieć karoserię o podobnych właściwościach, co hydrofobowa szyba samochodowa. Czyszczenie karoserii stanie się łatwiejsze, nie będą występować zacieki, a dodatkowo karoseria zostanie zabezpieczona przed lekkimi zarysowaniami.

 

Zapytaj o cenę usługi:  SUNWEST Auto szyby  tel.  54 (236 22 90)    tel.kom  603 659 656

0 komentarze

Napisz komentarz

Fields with * are requierd